Anglia búcsúzott, Izland meglepetésre a nyolc között

2016. június 27.
Euro 2016
Az izlandi válogatott hátrányból fordítva meglepetésre 2-1-re legyőzte az angol csapatot a franciaországi Európa-bajnokság hétfő esti nyolcaddöntőjében, Nizzában. Az izlandi együttes - amely a csoportkörből a magyar válogatott mögött másodikként jutott tovább az F jelű négyesből - a vasárnap esti negyeddöntőben a házigazda francia csapattal mérkőzik Párizsban.
Eredmény, nyolcaddöntő:
Izland-Anglia 2-1 (2-1)
Nizza, Stade de Nice, 33 901 néző, v.: Damir Skomina (szlovén)
gólszerzők: R. Sigurdsson (6.), Sigthórsson (18.), illetve Rooney (4., 11-esből),
sárga lap: G. Sigurdsson (38.), A. Gunnarsson (65.) illetve Sturridge (47.)
Izland: Halldórsson - Saevarsson, Árnason, R. Sigurdsson, Skúlason - G. Sigurdsson, A. Gunnarsson - Gudmundsson, B. Bjarnason - Sigthórsson (E. Bjarnason, 77.), Bödvarsson (Traustason, 88.)
Anglia: Hart - Walker, G. Cahill, Smalling, Rose - Alli, Dier (Wilshere, a szünetben), Rooney (Rashford, 87.) - Sturridge, Kane, Sterling (Sterling, 60.)

4. perc: A ziccerben kiugró Raheem Sterlinget az ötösön belül elsodorta az izlandi kapus, Hannes Haldórsson. A megítélt büntetőt Wayne Rooney nagy erővel a jobb alsó sarokba lőtte (0-1).

6. perc: Jobb oldali bedobás után Kári Árnason csúsztatta meg fejjel a labdát, a bevetődő Ragnar Sigurdsson három méterről a kapuba továbbította (1-1).

18. perc: Jól kijátszott izlandi akció végén Jón Dadi Bödvarsson passzolt az angol tizenhatos előtt helyezkedő Kolbeinn Sigthórssonnak, aki 15 méterről, szemből lőtt a bal alsó sarok felé, s bár Joe Hart beleért a lövésbe, a labda átgurult a gólvonalon (2-1).

Az angolok csapatkapitánya, Wayne Rooney 115. alkalommal lépett pályára a nemzeti együttesben, ezzel - David Beckhammel - holtversenyben második a válogatottsági örökrangsorban, már csak a 125 fellépést számláló Peter Shilton áll előtte.

Anglia legutóbbi négy Eb-mérkőzése tizenegyes-párbajjal végződött a kieséses szakaszban, ebből a legutóbbi hármat elvesztették.

A találkozó villámgyors gólváltással indult: a negyedik percben Rooney értékesített magabiztosan egy büntetőt, majd két percre rá Izland az első támadásából egyenlített Ragnar Sigurdsson révén. Ez volt az Európa-bajnokságok történetének első olyan mérkőzése, amelynek első hat percében mindkét együttes betalált.

Az izlandi csapat ezután is aktívan támadott, s Sigthórsson góljával a 18. percben a vezetést is megszerezte. Ez volt az izlandi támadó első kaput eltaláló lövése a kontinenstornán 263 perc alatt.

A szünetig mindkét fél előtt adódott lehetőség, ám betalálni egyiknek sem sikerült. Az angoloknak azonban nem kellett kétségbe esniük, ugyanis legutóbbi három olyan összecsapásukat megnyerték, ahol hátrányban voltak a félidőben.

A szünet után nem sokkal Ragnar Sigurdsson ollózásánál nagyot védett Joe Hart. Ezt követően az angolok kerültek - némileg meddő - mezőnyfölénybe. Ezzel azonban nem tudtak élni, sőt kontrákból az izlandiak előtt adódtak nagyobb lehetőségek, így meglepetésre a 323 ezer lakosú északi szigetország csapata mérkőzhet a házigazdával a legjobb nyolc között.